Fejring af 1,6 millionklubbens 5-års-jubilæum på den Svenske ambassade – 7 februar 2019

Kvindekroppe er anderledes end mænds, men trods dette er al traditionel forskning lavet på mænd. Det er selvfølgelig nemmere, da mænd ikke har menstruation eller bliver gravide og ydermere har værnepligten gjort, at der har været registre med materiale at forske på – resultatet er, at kvinder får dårligere pleje, bliver dårligere medicineret og får stillet forkerte diagnoser fordi symptomer hos kvinder ved f.eks. blodprop i hjertet, er anderledes end hos mænd.

Denne diskrimination fik Alexandra Charles von Hofsten at starte 1,6 og 2,6 miljonerklubben i Sverige for 20 år siden, for at sprede kendskab til og støtte medicinsk forskning i kvinder. For 5 år siden startede den danske søsterforening 1,6 millionklubben af bl.a. Anne-Marie Münter. Forleden blev 5-års-jubiléet fejret på den Svenske ambassade. Foreningens første stipendium  blev tildelt gynækologen og forskeren Tine Henrichsen Schnack. Alexandra Charles von Hofsten var til stede ligesom Karin Schenck Gustafsson og Lene Holmvang, begge læger og forskere i hjerte-kar-sygdomme, foruden en lang række forskere og andre med interesse for kvinders helbred. Sveriges ambassadør Fredrik Jörgensen og hans hustru Marianne var værter for en spændende og lærerig aften, med klubbens egen ambassadør Benny Marcel som oplagt ordstyrer.

 

Alexandra Charles von Hoffsten og læge Karin Schenk Gustafsson fortæller hvorfor de startede 1,6miljonerklubben.