NYHEDSBREV JANUAR 2020

 

Kære Medlem.

Du ønskes hermed et Godt Nytår fra 1,6millionklubben.

Vi er glade for at kunne sende dig vores program for foråret og efteråret og håber at se dig til alle vores arrangementer i 2020. Vi takker dig for medlemskab og deltagelse i foreningens aktiviteter. Det er Jer medlemmer der gør det muligt for os at fortsætte vores frivillige arbejde, med oplysning om kvindesundhed og -velfærd samt støtte til kønsspecifik forskning.

Vi har skabt et program der, over en foredragsrække i foråret, indkredser et vigtigt og aktuelt emne: Mental sundhed og stress. Stress er Danmarks dyreste sygdom, en sygdom med store følger for den enkelte, familien og for samfundet. Ifølge forskerne ved vi ikke nok om stress, om forebyggelse, årsag og virkning, men vi ved at symptombehandling ikke løser problemet. Vi har engageret fire førende eksperter på området, som ved deres medrivende og levende foredrag kan styrke vores forståelse og håndtering af dagligdagen  – med dens både fysiske og psykiske udfordringer.

Kom med til denne række af foredrag og bliv beriget og godt rustet til hverdagens udfordringer.

Tag meget gerne en ven med, der ved at melde sig ind i foreningen, kan deltage i sit første møde for blot kr. 50,-.

Alle foredrag er inklusive en pause med lidt godt til ganen, et glas vin og en Goodiebag til dig.

Medlemmer: kr. 245,- pr. foredrag. Ved samtidig tilmelding til alle 4 foredrag, i alt kr. 880,-.

Ikke medlemmer: kr. 295,- pr. foredrag.

Ved oprettelse af et nyt medlemskab for ikke-tidligere medlemmer fås første møde til kr. 50,-  Inklusive et medlemskab på kr. 250,- i alt kr. 300,-.

Du støtter en god sag, da overskud ved arrangementerne går til vores forskningspris

 

Se det fulde program her

Her kan du indbetale dit årskontingent for 2020

På bestyrelsens vegne hermed de bedste ønsker for dig i det nye år.

Vi ses til fire fantastiske foredrag.


Anne Marie Münter

Formand

Lene Paulsen
Næstformand