NYHEDSBREV – NOV 2020

EFTERÅRET I 1,6MILLIONKLUBBEN

Kære medlemmer, kære alle, hvilken mærkelig tid vi lever i. Efteråret er her, med høj himmel og gyldne farver –  alligevel er Corona omkring os som et vådt tæppe, der omgiver os alle og som det er vanskeligt at se en ende på.
En af mine venner døde for tidligt i sidste uge, tab er noget vi alle tænker over i denne tid. Vi skal huske at “you never know when you will close the door for the last time”, men vi skal især huske at se fremad, at bevare glæden, at efter mørke kommer lys.

Sikkerhed kommer først, og vi i 1,6millionklubben har måttet annullere vores sidste arrangementer i år.

Vi har været heldige med at kunne afholde tre foredrag allerede, som alle har givet os stor viden inden for forskellige medicinske discipliner, men med en fælles tråd om mental sundhed – og med overvældende positiv feedback fra jer. Tusind tak. Vi har ikke tvivlet på dette nye koncept for foreningens aktiviteter, og selvom vejen har været ujævn, er vi næsten nået i mål. På trods af Corona og takket være jeres store støtte. Vi har også haft den glæde at kunne tilføje Domus Medica som nyt hjemsted for 1,6millionklubben. Med et dygtigt og engageret personale, altid god mad og vin fra Meyers Catering og et helt fantastisk hus i sig selv.

MEN VI FÅR BRUG FOR DIT BIDRAG
Også vi mærker nu Corona og manglende indtægter til vores forskningspris til forskning i kvinders sundhed – der skulle være kommet fra en fundraiser og et planlagt foredrag i november og december.
Det er så lidt der skal til, når vi står sammen. Vi håber at I alle, trods aflysninger, fortsat vil støtte vores indsamling til forskningsprisen ved at donere en billetpris på kr. 295, og meget gerne mere hvis I har mulighed. Dit bidrag går ubeskåret til forskningsprisen, der uddeles i starten af 2021ved en festlig begivenhed, hvor vi glæder os til at se dig. Indbetal helt enkelt dit bidrag til vores Danske Bank kontonummer:  9570-0011567622. Eller overfør via Mobile Pay til 51083. Husk at skrive ”Forskning” i kommentarfeltet.
Beløb op til kr. 16.600 er fuldt fradragsberetigede indtil 31. december.

Du kan også støtte os ved at forære et medlemsskab i gave til en god ven – der automatisk vil modtage vores nyhedsbrev med nye opdateringer om sundhed, forskning, oplysninger om foredrag, events med meget mere, samt modtage andre medlemsfordele. Jo flere vi er – desto mere kan vi ændre.

Sidst men ikke mindst: Du kan bidrage til forskningsprisen ved at sende en smuk 1,6millionklubben efterårsbuket  af vores sponsor Bering House of Flowers, der arbejder helt gratis med din buket således at et stort overskud går direkte til formålet. En glæde at modtage en buket blomster i disse tider.FORSKNINGSPRISEN 2020
Forskningsprisen går i år til en yngre forsker der indkredser et kønsperspektiv i et sundhedsøkonomisk forskningsprojekt: mødes kvinder ligebyrdigt med mænd i sundhedssystemet, og får kvinder ligebyrdig nytte af nye medicinske forskningsresultater og behandlingsmetoder?

LIDT OM 2021
Foredraget ved professor Stephan Rössner, “Myter om mad” , vil blive slået op snarest det lader sig gøre, Stephan glæder sig til at fortælle os alt han ved om vores kost. Med hans store, internationalt berømte ekspertise noget at se frem til. Vi i bestyrelsen sidder i disse uger med programmet for 2021, der vil fortsætte et fokus på nutidens store sundhedsudfordringer – for den enkelte kvinde og i et samfundsperspektiv. Hvordan har vi kvinder det i dagens samfund, hvordan varetager vi bedst vores helse, vores velfærd og sundhed? Meget at glæde sig til for vores medlemmer, trods Corona.

Med varme efterårshilsener fra 1,6millionklubben.

Anne Marie Münter,

Formand, Stifter