NYHEDSBREV: OKTOBER – NOVEMBER 2019

 

 

FEM ÅRS JUBILÆUM I 1,6MILLIONKLUBBEN
Kære medlemmer. Midt i livet, unge eller ældre. Måske med mere tid til jer selv. Hvor er man,hvad vil man. Med kost, med træning, med velbefindende og sundhed. Alle jonglerer vi med tid, helse, familien, arbejdet, kærligheden – hvordan påvirker det vores liv. Findes der hjælp at få. Alt dette kigger vi på i ’1.6millionklubben’, samtidigt med at vi støtter forskning i kvindesygdomme. Megen forskning i dagens Danmark har stadig udgangspunkt i mænd. Dette må vi være fælles om at ændre på.
Vi har arbejdet i fem år som frivillig forening. Vi har afholdt både foredrag og kulturelle arrangementer. Vi har uddelt en pris til en kvindelig forsker. Vi har differentieret os fra andre ved at tage forskellige aspekter af kvindevelfærd op, ikke kun set på én sygdom, én tilgang. Det fortsætter vi med. Stor tak til alle I som meldte jer ind og støttede sagen med jeres deltagelse, uden jer havde vi aldrig kunnet gennemføre vores indsats.

VI ER HER STADIG
Måske undrer I jer over hvor vi blev af denne sommer. Vi satte inden sommeren et midlertidigt stop for aktiviteter for at vurdere fremtiden. Hvad ønsker vi med arbejdet i ’1,6million klubben’, for vores medlemmer, ambassadører og sponsorer. Hvor er vi – og hvor skal vi hen. Vores arrangementer forbliver kernen i vores arbejde. Forskning i kvindesygdomme og sundhed skal vi fortsat støtte. Vi tilstræber en holistisk tilgang til vores arbejde; arrangementer skal oplyse om både kvindevelfærd og sundhed såvel som sygdom.
Find os på Facebook og Instagram

OM JER
Vi håber at hilse mange flere medlemmer velkommen. Vi ønsker at engagere medlemmer, ekspertgruppen samt vores ambassadører og sponsorer mere – til fælles gavn. Jeg håber I vil skrive til os med forslag til temaer foreningen kan tage op, arrangementer I kunne tænke jer. I kender måske nogen der gerne vil deltage, være vært for et arrangement eller blive medlem. Jeg glæder mig til at høre fra jer.

NYE TILTAG DETTE EFTERÅR
Nu til en glad nyhed: Vi har fået Bering House of Flowers som ny sponsor denne sommer.
Så skønt: I vil snart kunne købe en ’1.6millionklubben’ buket på vores hjemmeside. Overskuddet fra salget går ubeskåret til vores forskningspris for kvinders sundhed. Tænk at kunne forære en så smuk blomsterbuket som støtter så vigtigt et formål. En indbydelse til et VIP julearrangement hos Bering House of Flowers, som afholdes sammen med 1,6millionklubben, er på vej. Jeg glæder mig til at se jer.

Håber at se jer alle, håber I vil sende mange 1.6million buketter, og glæder mig til at fortælle om
alle vores 2020 arrangementer i julenyhedsbrevet.

Med glade efterårshilsener,


Anne Marie Münter,
Formand for 1,6millionklubben