Endnu en forrygende aften i 1,6millionklubben- 5/10 2020


Ved Oluf Borbye Pedersen
Professor, dr. med., Novo Nordisk Fondens Metabolismecenter, Københavns Universitet.

Endnu en forrygende aften i 1,6millionklubben, hvor vi fik indblik i den nyeste forskning i mikrobernes verden. Et forskningsområde i rivende udvikling som er ved at ændre selveste vores forståelse af sundhed og sygdom. Intet mindre. Vi fik en forståelse for hvordan vi mennesker er turister på en planet der har været styret af mikrober i milliarder af år.
Ikke alene skal vi lære at leve med dem – vi kan ikke leve uden dem.
Vi fulgte med Danmarks verdenskendte forskningspioner i sundhedsfremmende bakterier, Oluf Borbye Pedersen, ind i et univers af bittesmå organismer for at finde helt nye nøgler til både mental og fysisk sundhed. Nøgler der åbner til en viden om hvorledes vores tarmmikrobiom kan holde os sunde, raske og glade.
Professor Oluf Borbye Pedersen havde publikum i sin hule hånd, da han fortalte om sin banebrydende forskning.
Vores medlemmer ved nu meget mere om de 50 billioner mikrober som hver enkelt af os har boende i vores krop. De fleste ikke alene nødvendige for vores psykiske og fysiske sundhed – de kan være afgørende. De kan gøre os raske. Holde os sunde. De kan slå os ihjel. De spiller en rolle i stort set alle aspekter ved et godt helbred viser den nyeste forskning.

Som altid var der lækker buffet og vin i pausen ved

Meyer’s Catering Services, spændende Goodiebags og god stemning.
Bering House of Flowers stod igen for buketten til vores gæst, med stor tak.
VI GLÆDER OS TIL AT SE JER TIL DET NÆSTE FOREDRAG.